Gimnasta Cătălina Ponor a câștigat două medalii de aur!

0
19

Gimnasta Cătălina Ponor, a câștigat două medalii de aur la Cupa Mondială de la Baku!

Cătălina Ponor se întoarce în lumina reflectoarelor, cu două medalii de aur la Cupa Mondială de la Baku.

Anul acesta, gimnasta împlineşte 30 de ani, iar în cadrul ediției din acest an de la Baku, Cătălina a fost câştigătoare la bârnă şi sol.

Cătălina fost singura din cei şapte sportivi români care au fost prezenţi la start și care reuşise să treacă de faza calificărilor şi a ajuns să evolueze la bârnă şi sol, acestea fiind aparatele sale favorite.

Ponor a obținut în finala de la bârnă 13,833 puncte, și a fost urmată de Vasiliki Millousi din Grecia cu 13,633 puncte, și australianca Emily Little cu 13,433.

La finala de la sol, a fost notată cu 13,433 și 13,233 în calificări.

În cadrul Cupei Mondială de la Baku se află în competiţie 120 de gimnaşti, cu un număr de 85 de băieţi şi 35 de fete, participanți din 21 de ţări.

Sursa foto: zimbio.com