Irina Bara s-a calificat în sferturile probei de dublu de la Roland Garros

0
1544
Sursa foto: doartenis.ro

Tânăra din Ștei s-a calificat luni în sferturile probei feminine de dublu de la Roland Garos.

Perechea formată din Irina Maria Bara şi Mihaela Buzărnescu s-a calificat, luni, în sferturile probei feminine de dublu din cadrul turneului de tenis de la Roland Garros, care este cel de al doilea de Mare Şlem al anului.

Irina Bara şi Mihaela Buzărnescu au obţinut victoria după o ora si 28 de minute şi au realizat o premieră pentru carierele lor.

Americancele au început meciul bine, conducând cu 2-0, dar Bara şi Buzărnescu au revenit ulterior şi au egalat, 2-2, iar la 3-3, româncele au reuşit un break decisiv, reușind să se impună cu 6-4 în primul set, respectiv 6-3 în al doilea.

În actul secund, Brady şi King au câştigat primul ghem, dar apoi au urmat trei adjudecate de românce, ultimul după ce au salvat cinci mingi de break. Bara şi Buzărnescu au încheiat setul cu un ghem câştigat contra serviciului, pentru 6-3.

În urmptiarea etapă, româncele vor concura cu Hao-Ching Chan și Zhaoxuan Chang din Taiwan și China.

Pentru calificarea în sferturi la dublu, premiul total este de 76.000 de euro şi cu 430 de puncte WTA.