Mihaela Buzărnescu a câştigat primul titlu al carierei sale

0
2258
Sursa foto: prosport.ro

Mihaela Buzărnescu a câştigat primul său titlu WTA din carieră, după ce a învins-o pe grecoaica Maria Sakkari, în finala turneului de la San Jose din California.

Aflată la cea de-a 3-a finală a carierei, Mihaela Buzărnescu a cucerit primul său titlu WTA şi nu în orice condiții, ci la un turneu de categoria Premier!

Buzărnescu, care este clasată pe locul 24 WTA, s-a impus într-o oră şi 13 minute de joc şi şi-a trecut un palmares un trofeu important, intrând în top 20 după acest succes, continuând o ascensiune formidabilă, începută anul trecut, când se afla la debutul lui 2017 pe locul 540 în clasamentul mondial, iar pe 7 august 2017 pe locul 139.

Românca a dominat categoric finala, în stilul caracteristic, cu o poziţionare avansată în teren, lovituri agresive şi bine plasate, însoţite de o concentrare mai bună ca de obicei şi o determinare demnă de obiectivul urmărit.

Buzărnescu nu i-a lăsat nicio şansă în finală grecoaicei Sakkari, în vârstă de 23 ani și clasată pe locul 49 WTA, care a jucat prima sa finală WTA din carieră, fiind învinsă cu scorul de 6-1, 6-0.

La San Jose, Buzărnescu a trecut în primul tur de americanca Sachia Vickery, cu scorul de 6-3, 4-6, 6-3, în optimi învingându-o pe Amanda Anisimova de doar 16 ani, cu 7-5, 2-6, 6-1. În sferturi, românca a câştigat în faţa australiencei Ajla Tomljanovic cu scorul de 6-1, 7-5, iar în semifinale s-a impus în faţa belgiencei Elise Mertens, cu socrul 4-6, 6-3, 6-1.

Mihaela Buzărnescu a primit un cec de 136.695 dolari şi 470 de puncte WTA, iar pentru semifinala de la dublu, românca va fi recompensată cu 6.255 dolari şi 185 puncte WTA la dublu, dar și locul 20 în ierarhia tenisului feminin.