Mihaela Buzărnescu s-a accidentat în setul al treilea al partidei cu Elina Svitolina, în al doilea tur al turneului de la Montreal.

0
1152
Sursa foto: digisport.ro

Mihaela Buzărnescu a părăsit terenul de la Montreal în scaun cu rotile, după ce s-a accidentat grav la gleznă.

Buzărnescu, care ocupa locul 20 WTA, a returnat un vole al ucrainencei Svitolina, dar a călcat strâmb şi s-a prăbuşit la marginea terenului de joc.

În setul al treilea, la 4-3 pentru Svitolina, piciorul româncei a cedat după ce a călcat greşit, iar sportiva a început să urle de durere şi nu s-a mai putut ridica de la sol, imediat lângă ea venind arbitrul de scaun şi adversara.

La scurt timp, echipa medicală a intervenit, fiind în cele din urmă transportată în afara arenei într-un scaun cu rotile şi cu piciorul bandajat.

Mihaela Buzărnescu era pe val şi lupta pentru o nouă înfrângere pe care i-o putea administra Svitolinei, revenind în cel de-al doilea set, unde a câştigat în tie-break.

„Mulţumesc tuturor celor care s-au gândit la mine. Mâine voi afla mai multe”, a declarata Buzărnescu presei.

Transportată la spital, potrivit medicilor nu ar fi vorba despre o fractură a gleznei, aşa cum se temeau mulţi, dar există suspiciuni că ligamentele ar fi fost afectate.

Din păcate, în turneul canadian Svitolina va merge mai departe.