Concursul Downhill Vârtop 2018 a adus peste 50 de cicliști sportivi în județul Bihor

0
1276
Sursa foto: AREUS

Concursul Downhill Vârtop 2018 a avut loc în weekendul 31.08 – 02.09.2018.

Evenimentul a fost organizat de către Asociația AREUS în parteneriat cu Agenția de Management al Destinației Bihor.

Potrivit organizatorilor, Downhill Vartop este un eveniment sportiv, ce este destinat pasionalilor de mountainbike, având totoodată rolul de promovare turistică integrată a destinației turistice Vârtop din județul Bihor.

Startul concursului a avut loc din apropierea varfului Gălișoara, situat la cota 1514m de unde se coboară până la baza pârtiei Piatra Grăitoare la cota 1190m, având o lungime de 1.7km și grad de dificultate mediu.

În contextul în care ediția din acest an a fost prima, concursul nu a fost înscris în calendarul competițional, fiind doar o etapă regională ce a fost organizată împreună cu FRC. Din fericire, începând de anul viitor, Downhill Vârtop urmând să fie introdus în cupa națională de downhill.

Prima zi a fost dedicată înregistrării concurenților, predarea materialelor de concurs și o sesiune de antrenamente în vederea recunoașterii traseului.

A doua zi a continuat cu înregistrarea concurenților și antrenamente libere, până la ora 16:00, când a fost dat statul oficial, fiecare din cei 52 de concurenți a fost nevoit să parcurgă traseul de cel puțin două ori.

La final, clasamentul a fost după cum urmează:
a. Categoria copii 12-14 ani – Eduard Gal, David Roșca Melaxa și Răzvan Marian
b. Categoria feminin – singura concurentă Cherecheș Laura
c. Categoria hobby – Alex Acurmuloae, Vlad Pescaru și Iordan Constantin
d. Categoria masters 30-39 ani – Zoltan Szekely, Maximilian Munteanu și Dan Enache
e. Categoria masters (40+ ani) – Claudiu Marian, Adrian Garstinoi și Dan Dumitrescu
f. Categoria juniori 15-18 ani – Dragoș Stahie, Paul Someșan și Vascul Cătălin
g. Categoria elite 19-29 ani – Vlad Butașu, Sebastian Râpea și Dan Marcu

Traseul evenimentului a fost realizat conform organizatorilor de 20 de tineri voluntari, iar printre partenerii și sponsorii evenimentului se numără Agentia de Management al destinatiei Bihor, Consiliul Judetean Bihor, Primaria Nucet, Decathlon, Hotel Four Seasons, Cabana Art, Bellotto.