Un român a luat locul 2 în cadrul celei mai grele curse din lume

0
729
Sursa foto: aimx.ro

Robert Hajnal a terminat pe locul 2 cea mai dură cursă din lume, alergând 170 de kilometri pe Mont Blanc!

Ultra-Trail du Mont Blanc este cea mai grea cursă de anduranță din lume, la care în acest an au participat peste 2.000 de persoane.

Romanul Robert Hajnal a terminat cursa pe locul 2 la finalul căreia mii de oameni l-au felicitat, acesta alergând cu steagul României în spate.

Robert Hajnal este născut în Petroșani și este al doilea din cei 2561 de concurenți, care au luat parte la cea mai grea cursă din lume.

Robert Hajnal a terminat competiția pe locul secund în 21 de ore, 31 de minute și 37 de secunde și a câștigat medalia de argint. El este legitimat la echipa CEP Romania, fiind mai mereu în plutonul fruntaș, ajungând după primii 70 de kilometri în primii 10 alergători ai cursei.

Cursa de pe Mont Blanc este considerată de specialiști drept regina probelor în cursele de ultramaraton montan, ea fiind câștigată sâmbătă de către francezul Xavier Thevenard, care avea la activ deja două titluri la UTMB.