Irina Begu este prima sportivă din România care s-a calificat în turul doi al Australian Open 2019

0
992
Sursa foto: digisport.ro

Prima româncă ce s-a calificat în turul doi de la Australian Open 2019, este Irina Begu

Irina Begu situată pe locul 70 WTA, a beneficiat de abandonul adversarei sale, în momentul în care, condusă cu 1-0 la seturi, avea avantaj 4-3 şi minge de break în manşa secundă.

Aflată în faţă pe tabelă, Petkovic s-a prăbuşit pe suprafaţa de joc și a solicitat intervenţia medicului, partida fiind întreruptă pentru un time-out medical, la scorul de 7-6(3), 3-4, 30-40. Medicii au concluzionat că problema sportivei a fost deshidratarea, însă nemțoaica Petkovic nu a putut continua partida.

Petkovic a mai căzut și în primul set, însă fără a solicita intervenția medicilor, verificând singura starea piciorului.

După o oră și 47 de minute de la debutul partidei, Irina Begu a avut asigurată calificarea în turul al doilea de la Australian Open 2019.